czyli bezpośrednie starcie z pracodawcą.
Może powinnam zachować tą wiedzę tylko dla siebie, zwiększając swoje szanse na rozmowie? Albo podzielić się tą wiedzą tylko po uiszczeniu opłaty? W końcu wiedza kosztuje. Wiem jednak, że biednemu zawsze wiatr w oczy wieje. I sama pewnie też będę kiedyś potrzebować wskazówek i pomocy... więc z chęcią napiszę co wiem.
Przed rozmową muszę wiedzieć, po co tam idę, na jakie stanowisko chce się dostać i czego mogą ode mnie oczekiwać. Muszę wiedzieć coś o danej firmie i orientować się w zarobkach. Jeśli będę chcieć zbyt wiele to mogą mnie odrzucić, bo nie mają możliwości aż tyle mi płacić. Jeśli będę chcieć zbyt mało to się ucieszą, bo ich stać, jednak mogą uznać, że czuję się niepewnie i przez to nie przynosić firmie korzyści. Skoro sama tak nisko cenię swoją pracę to mogę też wykonywać pracę takiej jakości. Po co się wysilać za tak małe pieniądze?
Ubiór. Na rozmowę do banku nie idź w dresie! I nie idź w garniaku, pod krawatem na rozmowy w sprawie pracy na budowie. Strój powinien być schludny, czysty, wyprasowany i bez żadnych dziur. Odpowiedni do stanowiska, o które się ubiegasz. Np. na stanowisko kelnerki w dyskotece nie poszłabym tak jak do banku - w białej koszuli, ciemnej garsonce... ale może czarne dżinsy i jakaś elegancka bluzka? Musisz wyczuć, albo popytać w obeznanych branży.
Idź czysty, paznokcie, buty miej wyszorowane.
Oczywiście na rozmowę udajemy się odpowiednio wcześnie. Nie można się spóźnić. A czekanie dwie godziny pod drzwiami też jest złym pomysłem, bo w pierwszej godzinie się nastresujesz, a w drugiej zmęczysz czekaniem i wejdziesz taki wypruty i obojętny... W urzędzie pracy powiedzieli, że optymalny czas tj. pół godziny. A ja bym tu uściśliła. Jeśli nie wiem gdzie dokładnie idę - znam tylko adres i nazwisko rozmówcy i wiem, że przed rozmową muszę znaleźć miejsce i osobę to te 30 minut powinno mi wystarczyć. Jednak jeśli dobrze wiem, że pokój do którego mam się udać znajduje się tam i tam... to po co mam sterczeć pod drzwiami pół godziny? Postoję 10 minut.
Do pokoju wejdź odważnie, zrelaksowany i uśmiechnięty. Byle nie zbyt odważny i nie rozbawiony do łez. Rozmówca zasługuje na szacunek, więc mu go okaż. Na rozmowie pracodawca zawsze pierwszy wyciąga rękę. Jeśli nie poda ci ręki - sam jej nie wyciągaj. Jeśli pracodawca nie powie, że możesz usiąść - stoisz. Ewentualnie grzecznie możesz zapytać, czy możesz usiąść. Gdy już wiesz, że możesz usiąść to siadasz wygodnie, wyprostowany. Nie rozwalasz się jak w fotelu przed tv i nie opierasz łokci o kolana nachylając się i patrząc na ręce pracodawcy. Jemu patrzysz w oczy! A jeśli nie potrafisz, presja jest zbyt silna możesz patrzeć na czubek nosa rozmówcy. Oczywiście jeśli odległośc między wami nie jest zbyt bliska, bo gdyby to zauważył, poczuł by się niekomfortowo... I myślał tylko o tym, czy przypadkiem nie ma brudnego nosa...
Stres zostaw przed drzwiami. Pomyśl też o zajęciu dla dłoni. W stresujących sytuacjach ręce robią różne rzeczy - łamią długopisy, pstrykają palcami, wymachują na wszystkie strony... Najlepiej trzymać w rękach twardą teczkę A4 na dokumenty.
Na koniec pytania, które mogą pojawić się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, niezależnie od branży czy stanowiska.
1. Proszę powiedzieć coś o sobie.
2. Proszę powiedzieć co wiesz o naszej firmie.
3. W jakich jeszcze firmach poszukujesz pracy i na jakim stanowisku?
4. Co sądzisz o swoim poprzednim/obecnym szefie?
5. Opisz sytuację, kiedy twoja praca była skrytykowana.
6. Co chcesz osiągnąć w naszej firmie czego nie osiągnąłeś w poprzedniej pracy?
7. Mamy bardzo dużo podań na to stanowisko. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie ciebie?
8. Czy nie sądzisz, że twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe będą przewyższać kwalifikacje, jakie są wymagane na tym stanowisku?
9. Co jest twoją najsilniejszą stroną?
10. Co uważasz za swoją słabość?
11. Jakie dwie rzeczy chcesz u siebie poprawić?
12. Na jakiej podstawie opierasz swoje przekonanie, że odniesiesz sukces w naszej firmie?
13. Opowiedz o odpowiedzialności związanej ze swoim ostatnim/obecnym zajęciem.
14. Które z obowiązków ostatniej/obecnej pracy wydają ci się trudne?
15. Opisz swój typowy dzień w pracy.
16. Czy zdarza ci się uprzedzać problemy, czy reagujesz dopiero w momencie ich pojawienia się?
17. Jakie korzyści nasza firma może odnieść przyjmując cię do pracy?
18. Czy zdarza ci się tracić nad sobą kontrolę?
19. Jak sobie radzisz w stresujących sytuacjach?
20. Za co krytykował cię ostatni/obecny przełożony?
21. Jak sobie radzisz z dotrzymywaniem terminów?
22. Jakie są twoje największe osiągnięcia?
23. Czego mimo chęci, nie udało ci się zmienić w poprzedniej pracy?
24. Co możesz wnieść w aplikowane stanowisko w odróżnieniu od pozostałych kandydatów?
25. Czy ktoś kiedyś powiedział ci ze jesteś konfliktowy?
26. Na ile jesteś w stanie porozumieć się ze swoim zwierzchnikiem?
27. Jaki stosunek utrzymujesz ze swoimi współpracownikami?
28. Preferujesz pracę pojedynczą, czy zespołową?
29. Wg ciebie, jak inni oceniają twoją pracę?
30. Dlaczego chcesz pracować?
31. Ile chcesz zarabiać?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz