poniedziałek, 2 lutego 2009

Studenckie "pomoce" naukowe :)

Oto kilka ciekawostek, komentarzy i zabawnych tekstów żywcem przeklejonych lub przepisanych ze skryptów i notatek. Lubię się czepiać też dwuznacznych tekstów...

Nowy Testament:
"Nazwa chrześcijanin po raz pierwszy pojawiła się w Antiochii Syryjskiej na określenie pogan. Poganie nazywali wyznawców Jezusa chrześcianami"

"Św. Szczepan głosił ewangelizację wśród Żydów"

Stary Testament:
„Pouczenia dla Merikariego”; XXII .p.n.e. Autor to faraon przekazujący pouczenia dla swojego syna. Mówi o bogu – słońcu: „stworzył na obraz” (nawiązanie do chrześcijaństwa).

Powstanie księgi Koh:
Czas powstania: Odpada Salomon – IX wiek przed Chrystusem. Język ma naleciałości aramejskie – okres niewoli IV/V wiek. Pojawiają się też słowa perskie np. pardes = raj. Zatem musiała już być styczność z Persami – zatem czas po niewoli – V w. Ale nawiązuje w treści do prądów filozofii greckiej np. nihilizm. Na pewno musiała powstać przed prześladowaniami Epifanesa Antiocha IV, dlatego przyjmuje się, że powstała ok. 250 roku (nie szło tak od razu?), bo w 180 roku, gdy powstaje księga Mądrości, była już znana.

Teza 13. Tematyka antropologiczna w Mdr 1,1-6,21
Niestety ani rękopisy skrybów naszego towarzystwa naukowego :-) ani starsze pisma :-) nic nie mówią na ten temat dlatego odsyłam do tekstu :-) Mdr 1,1-6,21 najlepiej w wersji Pisma Świętego edycji św. Pawła (tam są ładne komentarze).

Autor dokonuje syntezy nauczania o mądrości, korzystał z innych ksiąg ST, aby pomóc innym przesłanie Boga.

...bardzo ważną rzeczą jest kult Boga, który jest spotkaniem z mądrością.

Brak komentarzy: